O nás

Vitajte na ASTURe!

Naše dravce môžete poznať z rozprávok ako Sokoliar Tomáš, Perinbaba, Láska na vlásku či seriál ZOO.

O nás
  • 00

    dravcov

  • 00

    rokov fungovania

  • 00

    mesiacov v roku otvorené

Nemáme finančnú podporu od štátu.

Podporte naše dlhodobé fungovanie virtuálnou adopciou niektorého z našich dravcov.

Často kladené otázky
Často kladené otázky

Čo vás zaujíma?

V akých časoch robíte letové ukážky?

Počas sezóny (júl, august)
utorok-nedeľa
- 11:15
- 13:15
- 15:15

Mimo sezóny (september-jún)
sobota-nedeľa
- 11:15
- 13:15
- 15:15 (pri zmene na zimný čas, sa toto vystúpenie ruší)

Pre skupiny je možné objednať letovú ukážku aj mimo uvedených časov.

Robíte sokoliarsky krúžok?

Áno, pre deti od 7 rokov organizujeme aj sokoliarsky krúžok. Býva pravidelne v utorok od 16:00 do 18:00 a prihlásiť sa naň je možné kedykoľvek počas roka. Pre viac informácií nás kontaktujte prostredníctvom formulára na našej stránke.

Našiel som zraneného dravca, čo mám robiť?

Pokiaľ nájdete zraneného alebo uhynutého chráneného živočícha, ste povinní to bezodkladne oznámiť organizácii ochrany prírody.
Tu nájdete zoznam záchranných zariadení, z ktorých si vyberiete to najbližšie k vám: https://www.sopsr.sk/web/?cl=57 .
Ako sme vznikli?

História Sokoliarskeho dvoru ASTUR

Ponúkame vám možnosť vidieť naše dravce pri lietaní priamo nad vašimi hlavami, odfotiť sa s dravcom na rukavici a užiť si jedinečnú atmosféru tohto nádherného miesta plného lásky človeka k prírode. Posedenie pod mohutnou stopäťdesiat ročnou Sekvojou, vzácnym čínskym stromom Ginkom, alebo štyristoročnou Lipou bude balzamom pre vašu dušu.

 

Sokoliarsky dvor ASTUR (starolatinský názov pre jastraba) bol založený v roku 1998 v krásnom prostredí Malých Karpát na Hrade Červený Kameň v Bratislavskom kraji. 

 

„Mal som šesť rokov, keď som dostal svoju prvú veľkú knihu. Bola to rozprávka od J.C. Hronského, Sokoliar Tomáš. Prečítal som si ju niekoľkokrát a už vtedy som vedel, čomu sa chcem venovať. Zhodou okolností, bolo to v roku 1960, vznikol v bratislavskej zoo krúžok mladých ornitológov a sokoliarov. Tak som vlastne začal a drží ma to dodnes. Je to krásna práca, veď naším hlavným poslaním je zachovať tradíciu sokoliarstva na Slovensku a napomáhať ochrane dravých vtákov. Zaoberáme sa aj výskumom umelého oplodňovania a rozmnožovania ohrozených druhov.“ Anton Moravčík, zakladateľ sokoliarskeho dvora ASTUR (nar. 23.06.1954  Bratislava – 28.10. 2021 Hrad Červený Kameň).